RSS
 

Dlaczego życie jest takie trudne?

11 lip

trydne

Młody mężczyzna zapytał swojego dziadka, dlaczego życie bywa takie trudne. Oto, jaka była odpowiedź starego człowieka.

W życiu występuje smutek, tak samo jak istnieje w nim radość. Przegrywanie jest równie obecne, jak wygrywanie, upadanie – jak stanie, głód – jak obfitość, zło – jak dobro. Nie mówię tego, żeby cię zmartwić, ale by ukazać ci rzeczywistość. Życie jest podróżą, którą czasami przemierzamy w świetle, a czasami w mroku.

Nie prosiłeś o narodziny, a jednak tutaj jesteś. Masz w sobie zarówno słabości, jak i siłę. Masz je w sobie, ponieważ uosabiają one dualizm życia. Wszystko występuje w dwóch formach.

Masz w sobie zarówno wolę zwycięstwa, jak i chęć porażki.

W twoim sercu jest zarówno możliwość odczuwania współczucia, jak i małość bycia aroganckim.

Jest w tobie odwaga stanięcia twarzą w twarz z życiem, jak i strach skłaniający do odwrócenia się i ucieczki od niego.

Życie może dać ci siłę. Siła może wziąć się ze stawiania czoła sztormom codzienności, ze świadomości straty, poczucia złamanego serca i smutku oraz z wpadnięcia w najgłębsze odmęty smutku.

Musisz sprostać wszystkim burzom. Musisz stawić czoło zimnu, wiatrom i ciemności. Kiedy sztorm dmie wprost na ciebie, musisz stać wyprostowany. Jego celem nie jest bowiem powalenie cię na ziemię, ale nauczenie cię bycia silnym.

Bycie silnym oznacza stawianie kolejnego kroku w drodze na szczyt, niezależnie od tego, jak jest się wyczerpanym. Oznacza ono pozwolenie łzom popłynąć na znak żałoby. Oznacza ciągłe poszukiwanie odpowiedzi i podążanie za nią poprzez mroki otaczającej cię rozpaczy.

Bycie silnym oznacza uczepienie się nadziei na jeszcze jedno uderzenie serca i jeszcze jeden wschód słońca.

Każdy niezależnie, jak trudny do wykonania, krok jest kolejnym krokiem w kierunku ujrzenia kolejnego wschodu słońca, a tym samym stanowi obietnicę nowego dnia.

Najsłabszy krok w kierunku szczytu wzgórza, w kierunku wschodu słońca i nadziei jest silniejszy niż najpotężniejszy sztorm.

Dziadek powiedział. Idź dalej.

/Joseph M. marshall III, Życiowa mądrość starego Indianina/

Źródło: Żyj świadomie.

 

Do posłuchania : Chris Botti

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Internet

 

Tags:

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Lucja

  4 grudnia 2015 o 21:54

  Czyli po prostu nie poddawać się, żeby nie wiem co? Iść do przodu, pomimo rzeczy złych jakie nas spotykają i w towarzystwie rzeczy dobrych.
  A podróż może przynieść zaskakujące spotkania i zbiegi okoliczności.
  pozdrawiam.
  http://kielcemoje.blogspot.com/