RSS
 

„Zamknij buzię”, czyli nie denerwuj Pana Właściciela.

12 sty

nie jestMinęły święta. Rodzinnie – tylko ja i dzieci. Pierwszy dzień u znajomej. Pojechaliśmy, żeby samotnie nie siedzieć w domu. Znajoma ma dzieci w wieku moich, więc pierwszy dzień świąt minął przyjemnie.

Później był sylwester  - też u tej samej znajomej. Choroba – same pary i tylko ja, samotna jak palma, ale było warto. Wytańczyłam się, wyskakałam, wypiłam szampana i usłyszałam mnóstwo życzeń. Oby się tylko spełniły!!!!

Zaraz po Nowym Roku odwiedziła mnie znajoma. Tak jak ja wynajmuje mieszkanie i miała bardzo podobną „przygodę” związaną z wizytą właściciela. A tak swoją drogą to zastanawia mnie dlaczego ludzie w niektórych przypadkach pokazują swoją wyższość. Niby wszyscy jesteśmy równi a okazuje się, że są jednak „równi i równiejsi”. To, że ktoś posiada więcej dóbr nie oznacza od razu, że jest lepszy. Może miał więcej szczęścia, sprytu, zaradnego współmałżonka, lepszą pracę. Niejeden powie, że ktoś taki lepiej potrafił się „ustawić”. Czasami jest tak, że im grubszy portfel, tym skąpszy właściciel. Niestety do kompletu dołącza również poziom kultury osobistej takiego „bogacza” a raczej brak jakiegokolwiek poziomu. Przypomina mi się sytuacja, kiedy pracowałam w pewnej dużej firmie, w recepcji.  Regułą było zachowanie prezesa tej firmy, nota bene bardzo szanowanej persony. Prezes podjeżdżał swoją „wypasioną bryką” (rano, bo później był wożony przez kierowcę), rzucał ostentacyjnie klucze od auta na kontuar recepcyjny i coś wywarkiwał pod nosem z groźną miną. Kiedyś ośmieliłam się poprosić o powtórzenie, tego co powiedział. Zawarczał wtedy:

-Pani jest głucha! Proszę zadbać o samochód!

- Ale… – nie wiedziałam o co chodzi, bo byłam nowa.

Popatrzył na mnie jak na okaz guźca afrykańskiego, który zaplątał się na salony i znów zawarczał (prezes oczywiście). Nie ośmieliłam się poprosić o powtórzenie. A o co mu chodziło, wytłumaczyły mi starsze koleżanki. Klucze należało przekazać kierowcy. Ale powróćmy do historii Hani.

Hania przyszła do mnie późnym popołudniem. Czasami do mnie „wpada”. Odeszła od męża, który pił i bił. Przeprowadziła się z dużego domu na wsi do miasta. Zabrała siebie, syna, swoje meble, wspomnienia i tęsknotę za miejscem, które miało być jej na zawsze, aż do śmierci. W mieście bardzo długo przeżywała to, że w wynajętym mieszkaniu jest tak mało miejsca, ale cieszyła się, że nareszcie ma święty spokój. Chwaliła sobie dobrą relację z właścicielem mieszkania, chociaż niepokoiło ją to, że nie chce podpisać z nią umowy najmu. Prosiła o to parę razy, ale on zawsze stawał się wtedy niemiły, krzykliwy i pytał, czy źle jej mieszkać. Ustępowała.

Po Nowym Roku zobaczyłam Hankę bardzo przygnębioną. Blada twarz i podkrążone oczy. Widać było, że płakała. Usiadła na kanapie w pokoju a ja zrobiłam kawę.

- No opowiadaj – rzuciłam – zobaczymy, czy możemy coś poradzić. W końcu ja miałam podobną sytuację po świętach. Jak to z siebie wyrzucisz będzie ci lżej – zachęcałam.

Hanka popatrzyła na mnie a w jej oczach pojawiły się łzy. Zaczęła:

- No i znów mam problem! A zaczęło się od nieodebranego telefonu.

- Kurcze, tak jak u mnie.

- W Sylwestra odebrałam parę sms-ów z życzeniami od znajomych. Sama też wysłałam kilka i nie odebrałam telefonu od znajomego, od którego wynajmuję mieszkanie. Zawiódł mnie w paru sprawach, zachowywał się parę razy niegrzecznie, więc nie zamierzałam odbierać tego telefonu. „Niech dzwoni” pomyślałam. Rachunki za mieszkanie mam popłacone, za światło też a jego życzeń nie chcę słyszeć. Co prawda przed świętami zaczepił mnie na ulicy i powiedział, że jednak zmienił zdanie, co do umowy i że kiedyś przyjdzie do mnie, aby ją podpisać, ale nie myślałam, że wybierze akurat koniec roku . Okazało się, że nie odbieranie jego telefonów było dużym błędem.

- Co? Dlaczego? – zapytałam zaskoczona i pomyślałam „Chyba mamy tego samego właściciela”.

- Po Nowym Roku „zaszczycił” mnie swoją obecnością. Od progu zaczął krzyczeć, że muszę odbierać jego telefony. Mieszkam w jego mieszkaniu i mam taki obowiązek. Roześmiałam się i odpowiedziałam, że nie muszę. Nie miałam ochoty. Rachunki są popłacone a z nim nie miałam ochoty rozmawiać w Sylwestra. Wykrzyknął,że dopóki tam mieszkam nie mam nic do gadania. 

Hanka popatrzyła na mnie umęczona i „przeszła” na dialog, jaki przeprowadziła z mężczyzną.

- Powiedziałam, że nie życzę sobie, żeby na mnie krzyczał a jeżeli nie, to niech wyjdzie.

- Nigdzie nie będę wychodził! Jestem u siebie! – wykrzyczał

- Nie życzę sobie rozmowy w takim tonie – odpowiedziałam hardo.

- Przyszedłem podpisać umowę na mieszkanie – oznajmił.

- Wcześniej kategorycznie nie chciałeś podpisywać umowy. Krzyczałeś, że jeżeli chcę mieszkać, to nie będę upierać się przy umowie a teraz zmieniłeś zdanie.

- Tak, zmieniłem!

- Umowa niczego nie zmieni. Opłaty robię regularnie, więc nie musisz się bać.

- Ja się nie boję a ty jeżeli chcesz mieszkać to podpiszesz umowę! – zaczął krzyczeć.

- Człowieku zdecyduj się wreszcie, czego chcesz i nie krzycz.

Nie dawałam za wygraną. Nie pozwoliłam się obrażać. To, że jest właścicielem mieszkania nie upoważnia go do traktowania mnie w taki sposób. Nie wchodzi się do kogoś i nie robi mu awantury z powodu nieodebranych telefonów. Zastanawiałam się o co mu chodzi? Pamiętam, jak wcześniej stałam przed nim i tłumaczyłam, dlaczego proszę o umowę. Ciskał się tak samo a ja potulnie starałam się tłumaczyć, słuchałam jego krzyków i bałam się jak cholera, że wyrzuci nas z mieszkania. Ustąpiłam… Teraz też się bałam. Widziałam jego zagniewaną twarz i słyszałam wiele złych słów, ale broniłam się. W końcu on widząc, że nie będę spokojnie stać i znosić jego krzyków, rzucił:

- Zamknij buzię!

Widziałam błysk w jego oczach. Miał zwężone źrenice. Pomyślałam, że gdybym była jego żoną, na pewno dostałabym po twarzy.

- Nie, nie zamknę! Nie masz prawa mnie obrażać!

- Zamknij, albo w nią dostaniesz! Podpisuj tą umowę, albo zaraz otworzę okno i zacznę wyrzucać twoje rzeczy.

Zobaczyłam, że mówi tak, jakby za chwilę miał to zrobić. Struchlałam. Żołądek skurczył się w bolesną kulę. Wzięłam do ręki kartki umowy. Nie byłam w stanie czytać liter. Pobieżnie przeleciałam wzrokiem po zadrukowanej kartce. On wypełniał moje dane z dowodu, którego kategorycznie zażądał. Nie dostałam czasu na zapoznanie się z umową. Musiałam podpisać, jeżeli chciałam mieszkać dalej.

- Nigdzie nie znajdziesz mieszkania na takich warunkach i radzę na przyszłość odbierać telefony.

- Nie mam zamiaru odbierać telefonów od ciebie. Wszystko, co dotyczy mieszkania można załatwić wtedy, kiedy przynoszę pieniądze za czynsz. Nie mieszkasz 200, czy 300 km stąd. Dbam o mieszkanie, nie niszczę go…

- Jeszcze by tego brakowało a telefony będziesz odbierać!

- To jest zapisane w umowie? W którym paragrafie? Jeżeli nie, to dopisz to! – nie wytrzymałam.

- Zamknij buzię! Dopóki wiąże nas umowa, nie masz nic do powiedzenia! Teraz po pieniądze będę przychodził sam!

Mówił coś jeszcze z wielką złością a ja poczułam się jak w pułapce. Znów „wyłuskałam” sobie faceta z ogromną agresją do kobiet. Na szczęście nie jestem jego żoną i nie muszę znosić jego humorów. Zawiódł mnie. Wykorzystywał moją dobroć i chęć niesienia pomocy. Użalałam się nad jego trudną sytuacją. Było mi go szkoda, bo tak rozpaczał po stracie żony. Starałam się pomóc a później wyszło na jaw, że nie jest taki samotny i opuszczony jakim się przedstawiał. Ma przyjaciółkę i mnóstwo innych „pocieszycielek”. Kiedy się dowiedziałam, odsunęłam się. Nie chciałam już słuchać telefonów z użalaniem, przestałam gotować obiadki, pomagać przy dzieciach. Po rozmowie wiosną odsunęłam się zupełnie. Bałam się tylko o mieszkanie, bo wiem w jaki sposób usunął lokatorów, którzy mieszkali przede mną – z dnia na dzień kazał im opróżnić mieszkanie. Mieli tydzień na znalezienie nowego. Dobrze, że to byli panowie a nie jakaś rodzina. Tak może być i w moim przypadku. Ten człowiek nie bawi się w jakieś sentymenty, jeżeli nie ma z tego żadnej korzyści a korzyści ze mnie się skończyły, więc wnioski nasuwają się same. Po jego wyjściu nie mogłam ochłonąć. Starałam się uspokoić. W głowie miałam totalną pustkę. Nie wiem co robić. Tysiące pytań i blokada w głowie. I poczucie winy – znów to poczucie winy. W poniedziałek poszłam do banku dowiedzieć się, czy mogę otrzymać kredyt. Mogę – na 25 lat! Długo! A odsetki, jakie będę musiała spłacić to 1/4 kredytu. Lichwa! Po tym, co przeszłam w domu na wsi nie mogę znów się bać. Nie po to uciekałam, żeby znów się bać. Jeżeli będzie trzeba, to wezmę ten lichwiarski kredyt. Obroniłam własną dumę, ale mieszkania muszę szukać. Nie mogę być zależna od kolejnego niezrównoważonego faceta!

Hanka skończyła swoje opowiadanie i popatrzyła na mnie smutnymi oczami. Po chwili dodała:

- Później na spokojnie przeczytałam podpisaną umowę i okazało się, że mam wpłacać pieniądze 1-go każdego miesiąca do rąk właściciela. Przecież on wie, że wypłatę mogę wziąć dopiero drugiego. Będzie miał kolejny pretekst do straszenia mnie. Nie chcę go widzieć! Boję się go.

- To prześlij pieniądze przekazem – podrzuciłam pomysł.

- Nie przyjmie ich.

- To idź z kimś znajomym i zapłać. Przy kimś nie będzie krzyczał.

- On ma przychodzić.

- To niech ktoś wtedy z tobą będzie. Ktoś z sąsiadów.

- Ja to mam szczęście – Hanka spuściła głowę.

- My to mamy szczęście! – dodałam – ale Hanka nie możemy pozwalać, żeby nas ktoś straszył, krzyczał, wykorzystywał.

- Łatwo ci mówić. Ja nie umiem się przeciwstawić. Nie mam na to odwagi. Wiem, że mogłam się postawić i nie podpisywać tej umowy, ale wtedy pomyślałam o synu i o tym, że znów go zawiodę i gdzie my pójdziemy. Pensji nie mam za wysokiej a kiedy zobaczyłam agresję tego faceta w stosunku do mnie, automatycznie „podkuliłam ogon”. Moja odwaga uleciała. Czy ja kiedyś nauczę się walczyć o swoje? Ja już nie chcę się bać!

- Haniu nauczysz się! Nauczymy się! Zobaczysz! Tyle lat ustępowałyśmy. Pozwalałyśmy na to, żeby ktoś używał siły przeciwko nam. Tyle lat… A ty chcesz nauczyć się odwagi przez rok. Dopiero rok jesteś sama. I tak dobrze, że miałaś odwagę powiedzieć, że nie życzysz sobie, aby ktoś na ciebie krzyczał. W twoim przypadku to dużo. Będzie dobrze. Musimy obie poszukać jakiegoś innego mieszkania. Uda się! Zobaczysz! Damy radę! Hanka! Kto jak nie my?!

Hanka popatrzyła na mnie a ja pomyślałam, jak ciężkie jest życie i na jakie próby wystawia czasami ludzi.

Jak wiele musimy się nauczyć, aby normalnie żyć…

I jak pieniądze zmieniają ludzi…

Tego wpisu można posłuchać w aplikacji Audiobog

logo_audioaudioblog_small_white1

 
Komentarze (13)

Napisane przez w kategorii Audioblog, Wymyślone, Życie

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Internautka

  19 stycznia 2015 o 15:55

  Dobrze się tego czytało , powiem więcej znakomicie się to czytało. Bez względu ile w tym prawdy , życie pisze rożne nieprzewidziane scenariusze. Czy pieniądze zmieniają ludzi? Tylko tych , którzy chcą za wszelką cenę uchodzić za kogoś kim nie są a swoją biedę i stąd skąd pochodzą jak najszybciej zapomnieć. Tacy nowobogaccy ze słomą wystającą z butów ! Jak bardzo nie lubię przebywać w ich towarzystwie.

   
 2. ~Kaska

  19 stycznia 2015 o 15:57

  witam
  Jestem tu przypadkiem. Zadnego dawania pieniedzy bez świadków i gotówka. Jak potem udowoni że zapłaciła? tylko przelew…

   
 3. ~Mantissa

  19 stycznia 2015 o 16:42

  Wiem, że łatwo się mówi, kiedy nie jest się w takiej sytuacji. Gdyby ktoś na mnie krzyczał, że powyrzuca mi dorobek przez okno pewnie też dla świętego spokoju bym podpisała. Ale nieprzeczytanie umowy było najgłupszą rzeczą na świecie. Najlepszym i najprostszym wyjściem było zagrożenie, że jeżeli spróbuje wyrzucić lub zniszczyć chociaż jedną rzecz, zgłosi się go do Urzędu Skarbowego czy gdzie tam, że wynajmuje nielegalnie mieszkanie i nie odprowadza z tego tytułu podatku (bo jak mniemam tak pewnie było). Można też było zadzwonić po policję/straż miejską i wyjaśnić sytuację. Właściciel mieszkania miałby nie lada problemy ze skarbówką za brak rozliczeń. A mieszkania tak czy siak trzeba szukać nowego, bo nikt w stresie mieszkać i żyć nie chce, zwłaszcza z dzieckiem.

   
 4. ~a-net

  19 stycznia 2015 o 17:03

  Prosta sprawa. Jesli pieniądze były płacone przelewem, zagrozić Wielmozy, że złoży się donos do Urzedu Skarbowego, że miał lewe przychody z tytułu najmu. A mieszkań do wynajęcia jest mnóstwo. Szukac i uciekać czym prędzej od gada.

   
 5. ~ryszard43

  19 stycznia 2015 o 17:33

  Postrasz faceta izba skarbową tym,że nie uregulował podatki za pobrane pieniądze…

   
 6. ~ja

  19 stycznia 2015 o 18:35

  Trzymajcie się kobitki. Nie dajcie się takim palantom.

   
 7. ~Alucard

  19 stycznia 2015 o 18:38

  Jesli ta opowiesc jest prawdziwa to mam dla Pani rozwiazanie. Jesli kolezanka do tej pory placila wlascicielowi przelewem, ma na to dowody, dodatkowo moge sobie dac eke uciac ze skoro facet nie chcial podpisac z nia umowy to na pewno nie zarejestrowal umowy w urzedzie skarbowym. teraz prosta sprawa – niech mu kolezanka powie ze jak jeszcze bedzie sie przyczepial to ona idzie do urzedu skarbowego – kara na dzien dobry 5000 PLN plus 75% (o ile dobrze pamietam) z kazdego czynszu za poprzednie lata jesli nie wykazal tego w zeznaniu PIT. Dowodem sa oczywiscie przelewy. US kocha takie donosy. Kolesia zjedza zywcem, i zaczna go dokladnie sprawdzac. Jesli ma cos jeszcze pod paznokciami a pewnie tak jest bo to Polska moze sie dla niego to skonczyc tragicznie. Jesli facet jest madry przestraszy sie i odposci.

   
 8. ~Magda

  19 stycznia 2015 o 18:45

  Przepraszam, nie znam Twojej sytuacji, nie mam siły czytać całego bloga, ale pomyślałam, że może razem byście wynajęły mieszkanie. Będziecie sie wspierać… Z tego co zrozumiałam, to obie przeszłyście przez to samo. Może na jakiś czas to byłoby dobre rozwiązanie. Dopóki nie staniecie obie mocno na nogi… pozdrawiam i życzę siły

   
 9. ~marta

  19 stycznia 2015 o 19:44

  Brawo dziewczyny trzymajcie sie

   
 10. ~R

  19 stycznia 2015 o 22:47

  W przypadku najmu to większe prawa i ochronę ma najemca, a nie właściciel, bo nadrzędne jest prawo lokatorskie. Właściciel nie ma prawa w nieuzasadnionych przypadkach wejść do mieszkania pod nieobecność najemcy, ani zmienić zamków. Nie może też wyrzucić i zniszczyć jego rzeczy. Mało tego, jeżeli nawet umowa najmu się skończy, a najemca się nie wyprowadzi, to właściciel może legalnie pozbyć się najemcy tylko poprzez eksmisje.

   
 11. ~Bart

  20 stycznia 2015 o 13:04

  Jesli dajesz pieniadze do reki, to nagrywaj kazda wizyte na dyktafon, chocby ten w telefonie. Ja tak robie od trzech lat, mam kazde rozliczenie i rozmowe nagrane. Nie moze wyrzucic twoich rzeczy, jesli to zrobi, to wzywasz policje, policja kaze mu opuscic mieszkanie, a sad nakaze mu naprawic szkode. Nie moze cie z mieszkania wyrzucic, nawet jak ci wypowie umowe, bo naruszylby twoje prawo posiadania, ktore nabylas zgodnie z umowa, czy to pisemna, czy to ustna. Dopoki placisz, jest ok, jak bys przestala placic, nie moze cie wyrzucic bez zapewnienia ci lokalu socjalnego, lub lokalu zastepczego, zaleznie czy masz dzieci etc. Duzo jest takich kruczkow, i niestety, ale bardziej one chronia najemce niz wlasciciela. Choc w twoim przypadku to akurat dobrze. A moze znalezc inne mieszianie na spokojnie?

   
  • Anula

   20 stycznia 2015 o 14:29

   Dzięki za informacje. A mieszkania szukamy. W jaki sposób zakończy się cała ta historia, dam znać w kolejnych wpisach. Pozdrawiam

    
 12. ~Jozef

  20 stycznia 2015 o 18:48

  Życzę powodzenia we wszystkim, ale radzę poczytać coś na temat najbardziej elementarnych podstaw ekonomii, albo powtórzyć matematykę na poziomie szkoły podstawowej. Jeśli przy kredycie na 25 lat ostatecznie zapłacisz w odsetkach 1/4 kwoty kredytu, to znaczy że masz kredyt na 1.85%!!! (przy założeniu zerowej prowizji), czyli nawet poniżej średniej inflacji (ie kwota którą dostajesz z góry „do ręki” ma większą realną wartość niż na końcu suma tego kredytu i spłaconych odsetek). Możesz sobie policzyć np tutaj http://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-kredytowy , choć do tego żeby dojść że 1/4 kwoty w odsetkach na przestrzeni 25 lat to oprocentowanie musi być między 1 a 2% to matematyka na poziomie 6, dzisiaj może 7 klasy.
  Jeśli kredyt na takich warunkach nazywasz lichwiarskim, to zbieraj gotówkę na mieszkanie bo lepszego kredytu nie dostaniesz (z wyjątkiem krótkoterminowych 0% na artykuły ze sporą marżą jak elektronika i AGD).

  Pozdrawiam