RSS
 

James K. Flanagan i jego sposób na życie

04 wrz

Poniżej, zamieszczam fragment ze strony „Żyj świadomie”. Bardzo mnie poruszył.

Ale zanim to zrobię… Parę słów ode mnie…

Obudziła się we mnie taka refleksja – dlaczego takie listy ludzie zostawiają w chwili, kiedy wiedzą, że niewiele jest życia przed nimi, kiedy umierają???
Kiedy cieszą się super zdrowiem, marnują każdą przepiękną nanosekundę, zamartwiają się, albo zazdroszczą innym, że czegoś nie mają. Mądrość przychodzi z chorobą, z traumatycznymi przeżyciami, końcem życia.
Spoglądamy wstecz i z trwogą spostrzegamy, że zmarnowaliśmy cenny czas.
Na końcu tego listu jest stare Irlandzkie przysłowie dotyczące dnia dzisiejszego:  „To jest dzień w naszym życiu, który już nie powróci”. I tego trzeba się trzymać!!!
Zanim zaczniemy narzekać, płakać, krzyczeć, obwiniać innych i siebie, mówić, że jest nam strasznie źle.

Jeżeli ktoś nas krzywdzi, trzeba go zostawić
Jeżeli ktoś daje nam szczęśliwe chwile, należy pielęgnować tę relację
Jeżeli kochamy przyrodę, wychodźmy do niej jak najczęściej
Odważmy się marzyć
Odważmy się żyć

Łatwe???
Cholernie trudne
Zwłaszcza kiedy depresja wyciąga po nas lepkie paluchy
Najgorsze to zamknąć się w czterech ścianach i pogrążyć w rozpaczy
To najłatwiejsza i najprostsza rzecz do zrobienia
Reszta – czyli opuszczenie czterech ścian i oderwanie od siebie depresyjnych „macek” wymaga wysiłku.
Ogromnej, katorżniczej pracy nad sobą.

Natura ludzka jest trudna. Ja osobiście wolałam narzekać, płakać, żalić się, oczekiwać wybawiciela, który będzie mnie pocieszał i pomagał. Chciałam być pielęgniarką i uzdrowicielką.  Zamiast tego dostałam od życia potężnego kopa, który wyrzucił mnie ze „strefy komfortu”. Stworzyłam osobisty mikrokosmos. Egoistyczny i bezpieczny.
Mnie się podoba :-)

Nie czekajmy na koniec naszego życia, aby zabłysnąć mądrością do naszych dzieci, które i tak będą miały własny pomysł na życie i najzwyczajniej nasze listy wrzucą do szuflady a przypomną sobie o nich wtedy, kiedy w ich życiu coś zacznie się psuć i przyjdzie czas refleksji. Powiedzą wtedy, czytając pożółkłe kartki „Tak on/ona miał/a rację!”.

Żyjmy własnym, życiem pełną piersią, tylko dla siebie!!!!

Będziemy wtedy szczęśliwi

Skorzystają na tym najbliżsi, bo sami będą czerpać z naszej radości

I nie będą wtedy potrzebne  żadne słowa i żadne listy

I nie będzie żalu, że mogliśmy, ale nie zdążyliśmy i zastał nas koniec

***

James K. Flanagan zmarł nagle na atak serca 3 września 2012 roku. Pozostawił po sobie bardzo ważne przesłanie dla pięciorga wnucząt. Tak naprawdę jest to ważna wskazówka dla nas wszystkich.

Drodzy Ryan, Conor, Brendan, Charlie i Mary Catherine,

Moja mądra i przezorna córka Rachel poprosiła mnie bym jak najszybciej spisał dla was rady, ważne rzeczy których nauczyłem się na temat życia. Piszę to 8 kwietnia 2012, w przeddzień moich 72 urodzin.

1. Każde z was jest cudownym darem od Boga, dla waszej rodziny i dla całego świata. Pamiętajcie o tym zawsze, zwłaszcza gdy zimne wiatry zwątpienia i zniechęcenia spadną na wasze życie

2. Nie bójcie się… kogokolwiek lub czegokolwiek, żyjcie w pełni swoim życiem. Spełniajcie swoje nadzieje i marzenia, nie ważne jak trudne lub „inne” mogą się wydawać dla innych. Zbyt dużo ludzi nie robi tego co chce lub co powinno robić, tylko dlatego że myślą o tym co inni pomyślą lub powiedzą. Pamiętajcie, że jeśli nie możecie liczyć że ktoś przyniesie wam rosół gdy będziecie chorzy i nie będzie przy was w trudnych chwilach, to taka osoba nie powinna mieć dla was znaczenia. Omijajcie pesymistów o cierpkich duszach którzy po wysłuchaniu waszych marzeń mówią „Tak, ale co jeśli…”. Do diabła z „co jeśli…”. Zróbcie to! Najgorsze co może być w życiu, to patrzenie wstecz i mówienie „Mogłem to zrobić, trzeba było to zrobić, powinienem był to zrobić”. Podejmujcie ryzyko, popełniajcie błędy.

3. Każdy na tym świecie jest zwyczajnym człowiekiem. Niektórzy mogą nosić drogie ubrania lub mieć długie tytuły, lub (czasowo) mieć dużo władzy, oraz mogą chcieć sprawić byś myślał że są ponad wszystkimi innymi. Ale nie wierz im. Mają te same wątpliwości, lęki i nadzieje; jedzą, piją, śpią i pierdzą jak każdy inny. Zawsze kwestionujcie władze, ale róbcie to w mądry i ostrożny sposób.

4. Zróbcie listę rzeczy w życiu, wszystko to co chcecie zrobić: podróżować do różnych miejsc, nauczyć się czegoś, poznać jakiś język, spotkać kogoś wyjątkowego. Lista powinna być długa, a każdego roku róbcie coś z tej listy. Nie mówcie „Zrobię to jutro” (lub za miesiąc lub za rok). To najłatwiejszy sposób żeby czegoś nie zrobić. Nie ma jutra i nie ma „odpowiedniego” momentu by zacząć coś robić, poza teraz.

5. Praktykujcie stare irlandzkie przysłowie: „Chwal dziecko a rozkwitnie”

6. Bądźcie mili i pomagajcie ludziom, zwłaszcza słabym, zlęknionym i dzieciom.
Każdy niesie swój krzyż i potrzebuje współczucia.

7. Nigdy nie wstępujcie do wojska lub innej organizacji która chce was nauczyć zabijać. Wojna jest zła. Wszystkie wojny zaczynają się od starych ludzi którzy zmuszają młodych ludzi żeby nienawidzili i zabijali. Starzy ludzie przetrwają i tak jak zaczęli wojnę przy pomocy pióra i papieru, tak samo ją zakończą. Tyle młodych, dobrych i niewinnych ludzi ginie. Skoro wojny są takie dobre i szlachetne to czemu ci przywódcy którzy je wszczynają nie biorą w nich udziału bezpośrednio?

8. Czytajcie książki, ile możecie. To jest wspaniałe źródło przyjemności, mądrości i inspiracji. Nie potrzebują baterii czy zasięgu, a można je zabrać wszędzie.

9. Bądźcie prawdomówni.

10. Podróżujcie: zawsze, zwłaszcza gdy jesteście młodzi. Nie czekajcie na to aż będziecie mieli „wystarczająco” pieniędzy lub gdy wszystko będzie „tak jak powinno”. To nigdy się nie wydarzy. Wyróbcie paszport dziś.

11. Wybierzcie zawód lub zajęcie które kochacie robić. Pewnie że będą ciężkie chwile, ale praca powinna sprawiać przyjemność. Uważajcie na prace tylko dla pieniędzy, zawsze niszczy duszę.

12. Nie krzyczcie. To nigdy nie działa, a boli i was i innych. Zawsze gdy krzyczałem odnosiłem porażkę.

13. Zawsze dotrzymujcie słowa danego dzieciom. Nigdy nie mówcie „zobaczymy” gdy myślicie „nie”. Dzieci oczekują prawdy, dajcie im ją razem z miłością i dobrocią.

14. Nigdy nie mówcie komuś że go kochacie jeśli to nie jest prawda.

15. Żyjcie w zgodzie z naturą. Często bądźcie na zewnątrz w lasach, górach, nad morzem, na pustyni. To ważne dla waszej duszy.

16. Odwiedźcie Irlandię. To tu dusza waszej rodziny się urodziła, zwłaszcza Zachód: Roscommon, Clare i Kerry.

17. Przytulajcie ludzi których kochacie. Powiedzcie im teraz jak dużo dla was znaczą. Nie czekajcie aż będzie za późno.

18. Bądźcie wdzięczni. Jest takie irlandzkie powiedzenie: „To jest dzień w naszym życiu, który już nie powróci”. Żyjcie każdym dniem z tą myślą.

 

Foto: http://www.huffingtonpost.com

A tu link Listu w wersji anglojęzycznej <<<tu>>>

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Internet

 

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz